Urozmaicony górzysty krajobraz, czynne wulkany i żyzne gleby tworzą przyrodnicze bogactwo Sumatry. Na wyspie panuje wilgotny równikowy klimat, a średnie temperatury oscylują w granicach 25-27 ℃. Dla kawowców są to wyśmienite warunki do rozwoju. Kawa na Sumatrze uprawiana jest głównie na północy – w rejonach Aceh (Gayo) i Lintong. Arabika rośnie tam na małych poletkach, w cieniu innych drzew. Sumatrzańscy rolnicy zwykle nie stosują nawozów sztucznych. Obszary uprawy kawy usytuowane są na wysokości 750-1600 m n.p.m. Sezon zbiorów na wyspie przypada od lipca do grudnia. Owoce zbierane są ręcznie.
Tym, co wyróżnia sumatrzańskie kawy, jest bez wątpienia proces obróbki. Na wyspie stosuje się tradycyjną metodę przetwarzania, zwaną „giling basah” (wet-hulling). Stanowi ona swoiste połączenie obróbki „na mokro” i „na sucho”. Proces suszenia kawy podzielony jest aż na trzy etapy. Na Sumatrze ziarna pozbawiane są skórki, gdy ich wilgotność wynosi nawet 30-50%. Dzięki temu obniża się kwasowość arabiki, body staje się pełniejsze, a aromat nabiera wyrazistości.
Sumatrzańska kawa zaskakuje leśnym charakterem, pełnym body i niską kwasowością. Można w niej odkryć nutki grzybów, ziemi, cedru i dymu, które wspaniale wybijają się z czekoladowej słodyczy. Arabika z Sumatry olśniewa również pikantnymi niuansami przypraw. Cynamon, gałka muszkatołowa i kardamon to tylko niektóre atrakcje tej kawy. Niesamowity smak sumatrzańskiej arabiki ozdobiony jest intensywnym, ziołowym aromatem.
Body (cielistość) – 5/5
Kwasowość – 2/5
Aromat – 4/5